Lakier akrylowy do kamienia to bezbarwny wyrób wodorozcieńczalny. Czysto akrylowy lakier do dekoracyjno-ochronnego pokrywania powierzchni kamienia naturalnego (np. piaskowca) i sztucznego. Przeznaczony jest do lakierowania różnych wyrobów wykonanych z materiałów skalnych pochodzenia naturalnego, jak również wykonanych z cementu i różnego rodzaju kruszyw mineralnych. Może również służyć do konserwacji tynku mozaikowego. Powłoki po wyschnięciu charakteryzują się połyskiem, przeźroczystością, twardością, ale jednocześnie i elastycznością, odpornością na ścieranie, spękania i wodę. W zależności od stopnia rozcieńczenia można uzyskać powierzchnię z połyskiem albo matową. Ze względu na swoje walory dekoracyjno-ochronne zalecany jest do wewnątrz, jak również na zewnątrz pomieszczeń. Na naturalnym kamieniu ujawnia swoją jeszcze jedną zaletę polegającą na uwydatnieniu rysunku skały, jej barwy i struktury.

Oparty jest na wysokiej jakości, odpornej na żółknięcie żywicy czysto akrylowej. Nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników ani metali ciężkich.

Lakier akrylowy do kamienia – przygotowanie podłoża i stosowanie

Lakier nie wymaga rozcieńczania, nadaje się do stosowania w postaci handlowej. Jednak w razie konieczności otrzymania powierzchni matowej można dodać wodę o jakości wody pitnej. Nie dodawać wody ze zbiorników naturalnych, np. jezior, rzek, stawów. Właściwe i staranne przygotowanie kamienia przed malowaniem jest podstawowym warunkiem uzyskania odpowiedniej jakości powłok. Powierzchnia powinna być sucha, odpylona i czysta. Usunąć glony i porosty, dokładnie odtłuścić. Nakładać powłokę równomiernie cienką warstwą, unikając nadmiaru. Nie dopuszczać do powstawania zacieków. Aby uzyskać grubszą warstwę (o wyższym połysku) lakierować kilkakrotnie. Przed oddaniem pomieszczenia do eksploatacji wietrzyć do zaniku zapachu.

Lakieru nie należy stosować na posadzki. W tym celu wewnątrz pomieszczeń można zastosować epoksydowy lakier Epimal LAQ lub poliuretanowy Neodur Varnish. Neodur Varnish można stosować również na zewnątrz.

Impregnowanie:

Lakier może być użyty również do impregnacji kamienia. W tym celu należy lakier rozcieńczyć dodając powoli wodę w proporcji 1:4 (1 cz. lakieru i 4 cz. wody) i dokładnie wymieszać. Nanieść 1-2 warstwy (zależnie od potrzeby).

Lakier akrylowy do kamienia – właściwości:

Posiada atest PZH zgodnie, z którym może być stosowany do lakierowania powierzchni z kamienia, betonu, tynków na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej, służby zdrowia, magazynowych i produkcyjnych, w tym w przemyśle spożywczym (bez kontaktu z żywnością).

  • postać: mlecznobiała ciecz, po wyschnięciu – powłoka bezbarwna,
  • nakładanie: pędzel, wałek lub natrysk,
  • stosować i przechowywać w temp. nie niższej niż +5°C i nie wyższej niż 35°C,
  • czas schnięcia, przy temp. 20°C i wilgotności wzgl. powietrza 65%: ok. 2 godz.,
  • zalecana ilość warstw: 2-3 (zależnie od potrzeby),
  • wydajność: 10-12 m2 / l,
  • gęstość: ok. 1,0 g/cm3,
  • wartość pH: 8,0-9,0,
  • mycie narzędzi i rozcieńczanie – woda pitna,
  • gwarancja: 12 miesięcy od daty produkcji,
  • opakowania: 0,8 litra, 5 litrów