Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/runcloud/webapps/farbyspecjalistyczne--klon/wp-content/db.php) is not within the allowed path(s): (/home/runcloud/webapps/farbyspecjalistyczne--klon:/var/lib/php/session:/tmp) in /home/runcloud/webapps/farbyspecjalistyczne--klon/wp-includes/load.php on line 545
Grunty do betonu: Posadzki żywiczne - TrokenTech

Gruntowanie posadzek betonowych

Odpowiednie zagruntowanie podłoża pod posadzki żywiczne ma bardzo duży wpływ na jakość, trwałość i wygląd powłoki nawierzchniowej. W swojej ofercie posiadamy grunty na bazie rozpuszczalników, wody, a także bezrozpuszczalnikowe. W tej kategorii znajdą również Państwo grunty na nietypowe podłoża, takie jak kafle czy świeży/wilgotny beton.

Przeczytaj porady na naszym blogu:
Jak pomalować kafle?
Jak odpowiednio zagruntować posadzkę?

FAQ: Gruntowanie posadzek betonowych
Najczęściej zadawane pytania

Co na farbę do betonu?

-
Przy wyborze gruntu pod farbę do betonu musimy zwrócić uwagę na dwa czynniki:

1. Kompatybilność gruntu z wybraną farbą/żywicą posadzkową

W karcie technicznej każdej żywicy posadzkowej znajdziemy informacje jakie grunty można z nią stosować. Co do zasady, grunt epoksydowy może być stosowany pod każdą żywicę posadzkową (epoksydową, poliuretanową, polimocznikową) i zazwyczaj jest on bezpiecznym wyborem. Najlepiej wybierać systemowe grunty od tego samego producenta, bo wtedy mamy pewność że nic się nie wydarzy (zakładając poprawną aplikację).

2. Stan, jakość i rodzaj podłoża, które będziemy gruntować

Do wyboru mamy różne rodzaje gruntów, które możemy dobrać do różnych problemów podłoża. O ile suche, dobrej jakości podłoże betonowe nie stanowi problemu, to już świeży beton czy beton narażony na podciąganie kapilarne to zupełnie inna historia. Poniżej przedstawiamy kilka gruntów żywicznych i sytuacje w których sprawdzą się najlepiej.

Epoxol Primer SF-P - standardowy, bezrozpuszczalnikowy grunt epoksydowy. Stosujemy na suche, wysezonowane podłoża betonowe, bez problemów z wilgocią.

Epoxol Primer - jak wyżej, jednak produkt jest na bazie rozpuszczalnika. Sprawdzi się do wzmocnienia chłonnych, niestabilnych podłoży.

Neopox Primer WS - epoksydowy grunt bezrozpuszczalnikowy na wilgotny i/lub świeży beton (minimum 14 dni). Dotyczy wilgoci, która dostała się do betonu od góry, na przykład opady deszczu lub częste mycie powierzchni, brak możliwości wysuszenia.

Neopox Primer AY - epoksydowy grunt bezrozpuszczalnikowy, który odcina wilgoć podciągającą kapilarnie, np. w przypadku braku lub uszkodzenia hydroizolacji od spodu.

Neodur Fast Track PR - szybkoschnący grunt polimocznikowy, zalecany tam gdzie czas gra kluczową rolę. Również do stosowania przy niskich temperaturach (minimum +5°C)

Jaki grunt na mokre podłoże?

-
W przypadku mokrego podłoża musimy rozróżnić sytuacje ze względu na to z której strony wilgoć się pojawiła.

Wilgoć pochodząca z zewnątrz, od góry - chodzi o wilgoć np. z opadów deszczu lub wynikającą z częstego mycia posadzki i niemożliwości jej osuszenia. W takim przypadku stosujemy grunt Neopox Primer WS.

Wilgoć podciagająca kapilarnie od dołu posadzki - wilgoć pochodząca z gruntu na którym leży posadzka, gdy nie ma hydroizolacji lub jest ona uszkodzona. W takim przypadku stosujemy grunt Neopox Primer AY.

Czy gruntowanie jest konieczne?

-
Poza pojedyńczymi wyjątkami (np. farba epoksydowa Neopox Special aplikowana na dobrej jakości beton “bez problemów”) gruntowanie podłoża pod żywice posadzkowe jest konieczne. Podłoże należy gruntować z kilku względów:
- zamknięcie porów, co jest szczególnie istotne przy żywicznych wylewkach samopoziomujących
- wyrównanie chłonności, co przekłada się na większą wydajność żywicy nawierzchniowej oraz jej jednolity wygląd
- lepsza trwałość i przyczepność całego systemu

Przejdź do góry